Proces plastifikacije



Sam proces plastifikacije biće
 uspešan samo u slučaju poštovanja određenih 
procedura i koraka. (Podrazumevaćemo da je radni prostor uredan i čist, a alat i kabina temeljno očiščeni od prethodne boje


Postupak plastifikacije podrazumeva sledeće korake:

 

1. Priprema materijala 

– Postupak plastificiranja počinje od pripreme predmeta obrade temeljnim čišćenjem (hemijskim ili mehaničkim) što podrazumeva odmašćivanje, fosfatiranje i ispiranje ili peskiranje.

Peskiranje
Odmašćivanjem se uklanjaju svi ostaci ulja i masti na metalu, a fosfatiranjem se stvara sloj fosfata na površini metala, što sprečava brzu oksidaciju metala i omogućava lakše vezivanje praha za materijal. Ukoliko je potrebno, zaštititi delove koji se ne plastificiraju





2. Plastifikacija 

Plastifikacija
– Čisti i odmašćeni metalni predmeti se dopreme u ciklon kabinu za plastifikaciju gde se elektrostatskim pištoljem nanose slojevi negativno naelektrisanih čestica praha na uzemljene predmete koji su pozitivno naelektrisani te se pažljivo transportiraju do peći za polimerizaciju.





3. Pečenje 

–  Pečenje (polimerizacija) praha završni je proces same plastifikacije. 

Polimerizacija
Predmeti se peku u posebnim pećima na temperaturi od 160°C - 200°C od 20 – 30 minuta. Tačna temperatura i vreme polimerizacije zavisi od vrste praha koji smo naneli na predmete, te debljini i obliku predmeta. 

Nakon polimerizacije predmeti se hlade i spremni su za pakovanje.



4. Pakovanje

– Plastificirane predmete je preporučljivo zapakovati ili obmotati stretch folijom kako ne bi došlo do mehaničkih oštećenja prilikom transporta. Plastificirane predmete je, do ugradnje, potrebno skladištiti u zatvorenom prostoru. U slučaju čuvanja robe koja je zamotana u stretch foliju na otvorenom, preporučuje se da uklonite folije, jer se kondenzacijom ispod folije na materijalu stvara sloj vlage koji se ne može ventilirati prirodnim putem što može oštetiti plastificiranu površinu.