Peskiranje

Šta je peskiranje?

Peskiranje ili peskarenje je najbolji način za idealnu pripremu površina pre nanošenja zaštitnih materijala (plastifikacije), za odstranjivanje korozije, čišćenje i pripremu površina za termičku obradu delova, za postizanje različitih strukturnih i dekorativnih efekata.


Najčešće se primenjuje u preradi metala, u građevinskoj industriji, alatničarstvu, gumarstvu, nezaobilazno je pri održavanju raznih tehnoloških procesa u svim granama proizvodnje (prehrambrena, hemijska…).

Peskarenje je tehnološki postupak pri kojem, pomoću uređaja za peskarenje, sredstvo za peskarenje pod pritiskom vazduha dobija veliku kinetičku energiju (ubrzanje) i na taj način vrši željeni učinak na površini predmeta koji obrađujemo.

INJEKTORSKO PESKARENJE 

Pri injektorskom načinu peskarenja stvara se podpritisak u dizni za peskarenje koji vuče peskarno sredstvo iz spremnika u pištolj. Vazdušni pritisak u pištolju potisne pesak kroz diznu i daje mu kinetičku energiju. Najčešće se koriste lagana peskarna sredstva sa malom specifičnom težinom (organski pesak, elektrokorund, staklene perle, plastični granulat). Pravilnim izborom dizne, pritiska i peskarnog sredstva postižemo željeni intezitet kontinuiranog peskarenja bez zastoja.

NADPRITISNO PESKIRANJE

Nadpritisno peskiranje je nekoliko puta efikasnije od injektorskog, a upotrebljava se pre svega za čišćenje masivnih predmeta kao sto su odlivci, odkivci, varovi, jako korodirane površine, profili i druge površine koje je potrebno pripremiti za antikorozivnu zaštitu. Osnovni princip nadpritisnog peskarenja je doziranje peskarnog sredstva, koje je u posudi pod pritiskom, u dinamični tok komprimovanog vazduha koji ubrizgava mešavinu vazduha i peska kroz diznu na predmet.

VLAŽNO PESKARENJE

Upotrebom sistema za vlažno peskarenje izbegavamo prašenje koje je pri peskarenju izvan komora za peskarenje radi ekološkog i estetskog razloga zabranjeno. Osnovni značaj vlažnog peskarenja je u tome da se abrazivno sredstvo na izlazu iz dizne navlaži. Vlaženjem abrazivnog sredstva izbegavamo prašenje, a učinak je smanjen neznatno. Voda se preko dozirne glave dovodi u abrazivni mlaz pod uglom i sa svih strana te peskarenje tako stvara injektorski princip doziranja. Količinu vode u abrazivnom mlazu regulišemo mikroreduciranim ventilom.

Propisana sredstva zaštite

Peskarenje može biti za neupućenog ili loše zaštićenog radnika opasno i štetno po zdravlje. Namena mašina za peskarenje je proizvesti snažan mlaz čestica koje pri čišćenju površine stvaraju oblake potencijalno otrovne prašine. Da bi se radnik za mašinom za peskiranje i sve osobe u radnom prostoru zaštitile od brojnih povreda i bolesti ključna su lična zaštitna sredstva. 

Osigurajte mesto za peskarenje i okolinu, sprečite pristup nezaštićenim osobama. Osobe odgovorne za sigurnost dužne su meriti prašinu u atmosferi i prema tome odrediti područje zone za peskarenje. Veličinu zone za peskarenje određuju vremenske prilike, vlažnost vazduha, brzina i smer vetra, abrazine smese, vrsta materijala koji se odstranjuje i drugi faktori. Vazduh je potrebno redovno testirati i prilagođavati veličinu zone peskarenja. Želimo li izbeći probleme preporučujemo peskarenje u zatvorenim automatizovanim komorama za peskarenje.

Izvor